|
|
PAST BOARD MEMBERS OF THE EUROPEAN SOCIETY FOR PIGMENT CELL RESEARCH
Year
|
President
|
Secretary
|
Treasurer
|
Board Members
|
1987
|
Giuseppe Prota
|
Patrick Riley
|
Patrick Riley
|
Fritz Anders, Natale Cascinelli, Ferdy Lejeune, José Antonio Lozano, Joseph Bagnara, Hans Rorsman, Antony Thody, Wiete Westerhof
|
1988
|
Giuseppe Prota
|
Patrick Riley
|
Patrick Riley
|
Fritz Anders, Natale Cascinelli, Ferdy Lejeune, José Antonio Lozano, Rona Mackie, M. Prunieras, Hans Rorsman, Antony Thody, Wiete Westerhof
|
1989
|
Giuseppe Prota
|
Patrick Riley
|
Patrick Riley
|
Fritz Anders, Natale Cascinelli, Ferdy Lejeune, José Antonio Lozano, Rona Mackie, M. Prunieras, Hans Rorsman, Ferdinando Serri, Antony Thody, Wiete Westerhof
|
1990
|
Giuseppe Prota
|
Patrick Riley
|
Patrick Riley
|
Jan Borovansky, Natale Cascinelli, Ferdy Lejeune, Rona Mackie, Marco d'Ischia, Bengt Larsson, C. Orfanos, Jean-Paul Ortonne, Antony Thody, Wiete Westerhofa
|
1991
|
Giuseppe Prota
|
Patrick Riley
|
Patrick Riley
|
Jan Borovansky, Natale Cascinelli, Marco d'Ischia, Bengt Larsson, Ferdy Lejeune, Rona Mackie, C. Orfanos, Jean-Paul Ortonne, Antony Thody, Wiete Westerhof
|
1992
|
Giuseppe Prota
|
Bengt Larsson
|
Bengt Larsson
|
Jan Borovansky, Jean-François Doré, Marco d'Ischia, Ferdy Lejeune, Rona Mackie, C. Orfanos, Jean-Paul Ortonne, PG Parsons, Patrick Riley, Wiete Westerhof
|
1993
|
Giuseppe Prota
|
Bengt Larsson
|
Bengt Larsson
|
Jan Borovansky, Jean-François Doré, Marco d'Ischia, Ferdy Lejeune, Rona Mackie, C. Orfanos, Jean-Paul Ortonne, PG Parsons, Patrick Riley, Wiete Westerhof
|
1994
|
Giuseppe Prota
|
Bengt Larsson
|
Bengt Larsson
|
Jan Borovansky, Jean-François Doré, Marco d'Ischia, Ferdy Lejeune, Rona Mackie, C. Orfanos, Jean-Paul Ortonne, PG Parsons, Patrick Riley, Wiete Westerhof
|
1995
|
Bengt Larsson
|
Stan Pavel
|
Martin Peter
|
Jan Borovansky, Jean-François Doré, Marco d'Ischia, José-Carlos García-Borrón, Ferdy Lejeune, Rona Mackie, PG Parsons, Giuseppe Prota, Patrick Riley, Tad Sarna, Wiete Westerhof
|
1996
|
Bengt Larsson
|
Stan Pavel
|
Martin Peter
|
Jan Borovansky, Marco d'Ischia, José-Carlos García-Borrón, Ghanem Ghanem, Sheila MacNeil, PG Parsons, Hubert Pehamberger, Giuseppe Prota, Patrick Riley, Tad Sarna, Antony Thody
|
1997
|
Bengt Larsson
|
Stan Pavel
|
Martin Peter
|
Jan Borovansky, Marco d'Ischia, José-Carlos García-Borrón, Ghanem Ghanem, Sheila MacNeil, PG Parsons, Hubert Pehamberger, Giuseppe Prota, Patrick Riley, Tad Sarna, Antony Thody
|
1998
|
Stan Pavel
|
Sheila MacNeil
|
Ralf U. Peter
|
Jan Borovansky, Marco d'Ischia, José-Carlos García-Borrón, Ghanem Ghanem, Sheila MacNeil, PG Parsons, Hubert Pehamberger, Martin Peter, Giuseppe Prota, Patrick Riley, Tad Sarna, Antony Thody
|
1999
|
Stan Pavel
|
Sheila MacNeil
|
Ralf U. Peter
|
José-Carlos García-Borrón, Ghanem Ghanem, Martin Peter, Antony Thody, Wiete Westerhof, Dot Bennett, Friedo Beermann, Mauro Picardo
|
2000
|
Stan Pavel
|
Sheila MacNeil
|
Ralf U. Peter
|
José-Carlos García-Borrón, Ghanem Ghanem, Martin Peter, Antony Thody, Wiete Westerhof, Dot Bennett, Friedo Beermann, Mauro Picardo
|
2001
|
Dorothy Bennett
|
José Carlos García-Borrón
|
Lionel Larue
|
Ghanem Ghanem, Martin Peter, Antony Thody, Wiete Westerhof, Dot Bennett, Friedo Beermann, Mauro Picardo, Sheila MacNeil, Stan Pavel, Ralf U. Peter
|
2002
|
Dorothy Bennett
|
José Carlos García-Borrón
|
Lionel Larue
|
Ghanem Ghanem, Antony Thody, Wiete Westerhof, Friedo Beermann, Mauro Picardo, Sheila MacNeil, Stan Pavel, Jean-Marie Naeyaert
|
2003
|
Dorothy Bennett
|
José Carlos García-Borrón
|
Lionel Larue
|
Ghanem Ghanem, Friedo Beermann, Mauro Picardo, Stan Pavel, Jean-Marie Naeyaert, Nico Smit, Alain Taïeb, Colin Goding
|
2004
|
José Carlos García-Borrón
|
Jean Marie Naeyaert
|
Jo Lambert
|
Friedrich Beermann, Dorothy Bennett, Ghanem Ghanem, Colin Goding, Lionel Larue, Jean-Marie Naeyaert, Mauro Picardo, Nico Smit, Alain Taïeb
|
2005
|
José Carlos García-Borrón
|
Jean Marie Naeyaert
|
Jo Lambert
|
Friedrich Beermann, Dorothy Bennett, Ghanem Ghanem, Colin Goding, Lionel Larue, Mauro Picardo, Nico Smit, Alain Taïeb
|
2006
|
José Carlos García-Borrón
|
Jean Marie Naeyaert
|
Jo Lambert
|
Friedrich Beermann, Dorothy Bennett, Ghanem Ghanem, Colin Goding, Lionel Larue, Mauro Picardo, Nico Smit, Alain Taïeb
|
2007
|
Mauro Picardo
|
Lionel Larue
|
Jo Lambert
|
José Carlos García-Borrón, Anja Bosserhoff, Ghanem Ghanem, Colin Goding, Lluís Montoliu, Alessandra Napolitano, Alain Taïeb, Miguel Seabra
|
2008
|
Mauro Picardo
|
Lionel Larue
|
Jo Lambert
|
José Carlos García-Borrón, Anja Bosserhoff, Ghanem Ghanem, Colin Goding, Lluís Montoliu, Alessandra Napolitano, Alain Taïeb, Miguel Seabra
|
2009
|
Mauro Picardo
|
Lionel Larue
|
Jo Lambert
|
José Carlos García-Borrón, Anja Bosserhoff, Ghanem Ghanem, Colin Goding, Lluís Montoliu, Alessandra Napolitano, Alain Taïeb, Miguel Seabraa
|
2010
|
Lionel Larue
|
Alain Taïeb
|
Lluís Montoliu
|
Mauro Picardo, Anja Bosserhoff, Ghanem Ghanem, Jo Lambert, Alessandra Napolitano, Robert Kelsh, Miguel Seabra, Rosalie Luiten, Marie-Dominique Galibert
|
2011
|
Lionel Larue
|
Alain Taïeb
|
Lluís Montoliu
|
Mauro Picardo, Anja Bosserhoff, Ghanem Ghanem, Jo Lambert, Alessandra Napolitano, Robert Kelsh, Miguel Seabra, Rosalie Luiten, Marie-Dominique Galibert
|
2012
|
Lionel Larue
|
Alain Taïeb
|
Lluís Montoliu
|
Mauro Picardo, Anja Bosserhoff, Ghanem Ghanem, Jo Lambert, Alessandra Napolitano, Robert Kelsh, Miguel Seabra, Rosalie Luiten, Marie-Dominique Galibert
|
2013
|
Lionel Larue
|
Alain Taïeb
|
Lluís Montoliu
|
Mauro Picardo, Anja Bosserhoff, Ghanem Ghanem, Jo Lambert, Alessandra Napolitano, Robert Kelsh, Miguel Seabra, Rosalie Luiten, Marie-Dominique Galibert
|
2014
|
Ian Jackson
|
Alessandra Napolitano
|
Lluís Montoliu
|
Lionel Larue, Anja Bosserhoff, Ghanem Ghanem, Corine Bertolotto, Robert Kelsh, Eugene Healy, Rosalie Luiten, Marie-Dominique Galibert, Elizabeth Patton, Dorothy Bennett, Khaled Ezzedine
|
2015
|
Ian Jackson
|
Alessandra Napolitano
|
Lluís Montoliu
|
Lionel Larue, Anja Bosserhoff, Ghanem Ghanem, Corine Bertolotto, Robert Kelsh, Eugene Healy, Rosalie Luiten, Marie-Dominique Galibert, Elizabeth Patton, Dorothy Bennett, Khaled Ezzedine
|
2016
|
Ian Jackson
|
Alessandra Napolitano
|
Lluís Montoliu
|
Lionel Larue, Anja Bosserhoff, Ghanem Ghanem, Corine Bertolotto, Robert Kelsh, Eugene Healy, Rosalie Luiten, Marie-Dominique Galibert, Elizabeth Patton, Dorothy Bennett, Khaled Ezzedine
|
2017
|
Ian Jackson
|
Alessandra Napolitano
|
Lluís Montoliu
|
Lionel Larue, Anja Bosserhoff, Ghanem Ghanem, Corine Bertolotto, Robert Kelsh, Eugene Healy, Rosalie Luiten, Marie-Dominique Galibert, Elizabeth Patton, Dorothy Bennett, Khaled Ezzedine
|
2018
|
Lluís Montoliu
|
Cecilia Herráiz
|
Cecilia Herráiz
|
Ian Jackson, Ghanem Ghanem, Corine Bertolotto, Eugene Healy, Marie-Dominique Galibert, Véronique del Marmol, Dorothy Bennett, Lucia Panzella, Muriel Cario-André, Cédric Delevoye
|
2019
|
Lluís Montoliu
|
Cecilia Herráiz
|
Cecilia Herráiz
|
Ian Jackson, Ghanem Ghanem, Corine Bertolotto, Eugene Healy, Véronique del Marmol, Dorothy Bennett, Lucia Panzella, Muriel Cario-André, Cédric Delevoye
|
2020
|
Lluís Montoliu
|
Cecilia Herráiz
|
Cecilia Herráiz
|
Ian Jackson, Fabrice Journé, Corine Bertolotto, Eugene Healy, Véronique del Marmol, Dorothy Bennett, Lucia Panzella, Muriel Cario-André, Cédric Delevoye, Michal Sarna
|
2021
|
Lluís Montoliu
|
Cecilia Herráiz
|
Cecilia Herráiz
|
Ian Jackson, Fabrice Journé, Corine Bertolotto, Eugene Healy, Véronique del Marmol, Dorothy Bennett, Lucia Panzella, Muriel Cario-André, Cédric Delevoye, Michal Sarna
|
2022
|
Lluís Montoliu
|
Cecilia Herráiz
|
Cecilia Herráiz
|
Santos Alonso, Meri Tulic, Duarte Barral, Lionel Larribère, Heather Etchevers, Véronique del Marmol, Lucia Panzella, Muriel Cario-André, Cédric Delevoye, Michal Sarna, Fabrice Journé
|
Last update: November 16, 2021
|